Rocznie do Polski sprowadzanych jest w przybliżeniu milion aut używanych z zagranicy. Auta takie często są kupowane w bardzo korzystnych cenach, jednak należy liczyć się z tym, że rejestracja takich pojazdów oraz badanie techniczne są bardziej wymagające niż w przypadku zakupu auta z Polski. Jakie obowiązki ma właściciel samochodu kupionego za granicą? O czym powinien pamiętać podczas badania technicznego? Ile kosztuje badanie auta z zagranicy? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Co tuż po zakupie i sprowadzeniu auta z zagranicy?
Po sprowadzeniu samochodu z zagranicy do Polski należy upewnić się, czy auto posiada ważny przegląd z kraju, w którym zostało zakupione. Jeśli tak jest i auto posiada oryginalne tablice rejestracyjne to wystarczy wykonać skrócone badanie techniczne niezbędne do ustalenia danych do rejestracji samochodu.
Samochód zakupiony w państwach nienależących do Unii Europejskiej powinien mieć wydane zaświadczenie o tymczasowej rejestracji w Polsce. W przypadku okresowego badania przed pierwszą rejestracją tablice rejestracyjne nie są wymagane.
Jak często należy przeprowadzać badanie?
- Samochód ma mniej niż 3 lata: W przypadku, gdy samochód jest młodszy niż 3 lata, po przeprowadzenia badania technicznego w Polsce, diagnosta dopełni termin badania do 3 lat od daty pierwszej rejestracji auta w kraju, z którego pochodzi. Dzięki temu następne badanie techniczne będziemy musieli wykonać za 2 lata.
- Samochód ma od 3 do 5 lat: Z kolei, gdy auto w chwili zakupu ma więcej niż 3 lata, lecz mniej niż 5 termin przeglądu zostanie dopełniony do pełnych 5 lat lub przedłużony o rok w przypadku, gdy auto ma ponad 4 lata.
- Samochód ma ponad 5 lat: Samochody mające ponad 5 lat należy poddawać badaniom co roku.
Jak wygląda przegląd samochodu z zagranicy?
Podczas przeglądu samochód poddawany jest standardowym badaniom, takim jak sprawdzenie układu kierowniczego, zawieszenia, hamulców, oświetlenia oraz emisji szkodliwych substancji. Poza powyższymi badaniami auto może zostać poddane dodatkowym badaniom w celu wyrobienia DIP, czyli Dokumentu Identyfikacyjnego Pojazdu. W celu wyrobienia tego dokumentu konieczne będzie ustalenie koloru nadwozia, jego długości, szerokości oraz wysokości. Niezbędne jest także zmierzenie rozstawu kół, rozstawu osi oraz maksymalnej mocy silnika i miejsca mocowania tabliczki znamionowej.
Czy należy przetłumaczyć dokumenty przed badaniem?
W przypadku, gdy samochód został zakupiony na terenie Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady lub Szwajcarii nie ma konieczności wykonywania tłumaczenia dokumentów. W przypadku, gdy auto zostało sprowadzone z innego – bardziej egzotycznego kraju niż wyżej wymienione należy przygotować tłumaczenie, które będzie również wymagane podczas rejestracji pojazdu.
Ile kosztuje przegląd rejestracyjny auta z zagranicy?
Całkowity koszt badania technicznego samochodu osobowego z zagranicy wynosi tyle samo, co wszystkich innych aut zarejestrowanych w Polsce – 98 zł + 1 zł opłaty CEP.