Przegląd motocykla na wiosnę

Wiosna jest momentem, gdy wszyscy posiadacze motocykli odkurzają swoje maszyny. Pierwsze cieplejsze dni zawsze skutkują pojawieniem się motocyklistów na drogach. Aby rozpocząć sezon motocyklowy bezpiecznie, warto przeprowadzić przegląd techniczny motocykla. Jak przeprowadzić przegląd, aby późniejsza jazda swoją maszyną była bezpieczna i bezawaryjna? Czy warto udać się na stację kontroli, aby diagnosta ocenił stan motocykla? 

Wiosenny przegląd motocykla – początek

Wiosenny przegląd techniczny motocykla należy zacząć od dokładnego obejrzenia maszyny. Jeśli motocykl posiada owiewki na silniku, to należy je zdjąć. Następnie należy dokładnie obejrzeć silnik w poszukiwaniu wycieków. Poszukujemy przede wszystkim wycieków oleju silnikowego. Jeżeli nasz motocykl chłodzony jest za pomocą płynu chłodniczego, to powinniśmy poszukać także wycieków z układu chłodzenia silnika. Na tym etapie nie powinniśmy przetaczać motocykla, ponieważ wszelkie wycieki będzie można zlokalizować, patrząc pod motocykl. 

Następnym elementem motocykla, jaki należy sprawdzić, jest zawieszenie. Powinniśmy sprawdzić wszelkie gumowe uszczelnienia, stan amortyzatorów oraz sprężyn. Warto także rzucić okiem na stan hamulców. Powinniśmy sprawdzić zaciski hamulcowe, a zwłaszcza osadzenia tłoczków hamulcowych. Brak wycieków oznacza, że możemy przejść do kolejnego etapu przeglądu motocykla.

[Czytaj też: Jak przygotować samochód na wiosnę?]

Sprawdzenie przewodów

Kolejnym krokiem podczas przeglądu jest sprawdzenie przewodów elektrycznych i ocena działania elektryki. Zdarza się, że motocykl staje się zimowiskiem dla gryzoni. Gryzą one przewody elektryczne, co może doprowadzić do zwarcia i zapłonu wiązek przewodów. Przed próbą odpalenia motocykla warto prześledzić wszystkie wiązki przewodów elektrycznych i ocenić ich stan. Jeśli stan instalacji elektrycznej nie budzi podejrzeń, możemy przejść do kolejnego punktu, którym jest sprawdzenie elementów gumowych.

Sprawdzenie elementów wykonanych z gumy powinniśmy zacząć od sprawdzenia stanu ogumienia. Wszelkie spękania występujące na oponach oznaczają, że opona kwalifikuje się do wymiany. To samo tyczy się przewodów hamulcowych. Wszelkie oznaki parcenia gumy oznaczają, że dany element nadaje się do wymiany,

Przetoczenie motocykla

Kolejnym podstawowym elementem przeglądu motocykla jest także przetoczenie motocykla. Działanie to ma na celu ocenę działania hamulców, sprawdzenie napięcia łańcucha napędowego, ocenę stanu łożysk kół oraz sprawdzenie działania sprzęgła i skrzyni biegów. 

Podczas przetaczania należy ocenić, czy wszystkie mechanizmy pracują poprawnie. Wszelki zwiększony opór podczas przetaczania sugeruje, że któryś z elementów nie pracuje poprawnie. Jeżeli jednak wszystko działa, powinniśmy przejść do kolejnego punktu sprawdzenia.

Instalacja elektryczna i silnik

Kolejnym elementem jaki należy sprawdzić, jest ocena działania instalacji elektrycznej i silnika. Powinniśmy zacząć od sprawdzenia stanu akumulatora oraz włączenia napięcia w motocyklu (jeżeli napięcie jest w normie). Powinniśmy sprawdzić działanie oświetlenia i klaksonu. Jeżeli wszystko działa, powinniśmy przejść do odpalenia silnika.

Uruchomienie silnika powinno rozpocząć się od sprawdzenia poziomu płynów eksploatacyjnych. Jeżeli poziomy płynów są w normie, to możemy odpalić silnik. 

Przegląd techniczny motocykla 

Jeżeli wykonaliśmy przegląd motocykla samemu, to możemy się udać na jazdę próbną. Warto jednak udać się na stację diagnostyczną, aby stan motocykla został oceniony przez diagnostę. Profesjonalista sprawdzi stan motocykla lepiej od nas, ponieważ doskonale będzie wiedział, czego szuka.