Przegląd autobusu

Przeglądy rejestracyjne
Skontaktuj się z nami

Adres:

MECHANIKA POJAZDOWA
J. J. Napierała S.C.
ul. Spławie 23
61-312 Poznań

Godziny otwarcia:

Stacja Kontroli Pojazdów:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 18:00
sobota:
08:00 – 13:00

Mechanika Pojazdowa:
poniedziałek – piątek:
08:00 – 16:00

Telefon kontaktowy:

Adres E-mail:

W Naszej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Poznaniu wykonujemy badania techniczne autobusów. Przegląd autobusu dzięki nowoczesnemu sprzętowi i fachowej obsłudze przebiegnie szybko i sprawnie. Nie musisz pamiętać o następnym badaniu –  powiadomimy Cię o zbliżającym się terminie.

Przegląd autobusu - gdzie, jak często, jak przebiega

Pojazdy, o które trzeba dbać szczególnie mocno, to te które służą do masowego przewożenia ludzi. Właśnie dlatego autobusy muszą przechodzić przez rygorystyczne badania stanu technicznego. Niezależnie od tego, jak autobus jest nowy, musi on odwiedzić stację kontroli pojazdów minimum raz na pół roku.

Badanie stanu technicznego autobusów

Autobusy służą przede wszystkim do transportu osób. Dlatego każdy autobus przemieszczający się na polskich drogach musi być sprawny i bezpieczny. Nawet najmniejsza usterka w pojeździe tego typu może doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym, dlatego każdy autobus, niezależnie od swojego wieku i zaawansowania, musi przechodzić badanie stanu technicznego co pół roku. Badanie autobusu musi być wykonywane przez wykwalifikowanych diagnostów, ponieważ od ich dokładności zależy życie i zdrowie wielu osób. Chociażby dlatego warto odwiedzić naszą Okręgową Stację Kontroli Pojazdów w Poznaniu. Wykwalifikowani diagnostycy kompleksowo sprawdzą kluczowe dla bezpieczeństwa parametry autobusu.

Gdzie wykonać przegląd autobusu?

Obowiązkowe przeglądy stanu technicznego autobusów można wykonać na okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Każdy właściciel ma obowiązek przedstawić swój pojazd do kontroli. Przed udaniem się na badanie, warto zwrócić uwagę na to czy dana stacja jest w stanie dokonać badania stanu technicznego autobusu. Okręgowe stacje kontroli pojazdów są dostosowane do badań technicznych pojazdów takich jak autobus.

Na co zwraca uwagę diagnosta podczas przeglądu autobusu?

Diagnosta na okręgowej stacji sprawdza, czy dany pojazd jest sprawny i bezpieczny do użytku. Fachowcy sprawdzają jakość układu kierowniczego, hamulcowego oraz zawieszenie danego autobusu. Oprócz tego, sprawdzany jest stan podwozia i nadwozia, a także sprawność świateł i ich ustawienie.

Diagnosta zwraca także uwagę na ogumienie pojazdu, sprawdzając stopień zużycia opony i głębokość bieżnika. Fachowcy sprawdzają także stan szyb i karoserii, a także stan wszelkiego wyposażenia dodatkowego. Sprawdza się także zawartość spalin, oraz generowany hałas. Wszystkie podjęte działania mają za zadanie sprawdzenie, czy dany pojazd jest bezpieczny dla podróżnych a także dla środowiska.

Należy nadmienić, że autobus otrzymuje na koniec badania technicznego wynik pozytywny lub negatywny, zależnie od jego stanu faktycznego. Pozytywny wynik badania stanu technicznego oznacza, że pojazd jest sprawny, oraz że może poruszać się po drogach publicznych. Negatywny wynik badania stanu technicznego oznacza, że znalezione w czasie badanie problemy są zbyt poważne, by dopuścić pojazd do przemieszczania się po drogach. Jeżeli bardzo zależy nam na naszym pojeździe, to można go oddać do warsztatu na naprawy. Po wyeliminowaniu problemów, pojazd powinien przejść przegląd techniczny.

Koszt badania technicznego autobusu

Badanie techniczne autobusu, który jest przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób z kierowcą, to koszt rzędu 199 złotych. Autobusy przeznaczone do przewozu do 15 osób, ważące mniej niż 3.5 tony mogą przejść przegląd za 98 złotych, tak samo jak samochód osobowy. Warto nadmienić, że przemieszczanie się pojazdem bez ważnego przeglądu zagrożone jest mandatem w wysokości do 500 złotych. Jeżeli pojazd będzie stwarzał zagrożenie w ruchu lądowym, policjant może zabrać dowód i kazać odholować pojazd, co stwarza kolejne koszty, zwłaszcza w sytuacji holowania autobusu. Jak widać, nie warto ryzykować mandatu, zwłaszcza że kierowca autobusu odpowiada za zdrowie i życie swoich pasażerów na równi ze swoim.

Zadzwoń i umów się na przegląd autobusu