Powypadkowe badanie techniczne pojazdu — co warto wiedzieć?
Przyjmuje się, że badanie techniczne pojazdu mechanicznego powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku. Zdarzają się jednak niespodziewane sytuacje, które wymuszają na nas konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań technicznych samochodu. Jakie? Otóż jedną z nich jest wypadek, lub kolizja, w której naruszona została część konstrukcyjna auta, lub jeden z jego podzespołów, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dalszej podróży. Kiedy dokładnie należy wykonać badanie techniczne powypadkowe i co warto o nim wiedzieć?
Kiedy należy wykonać badanie techniczne po wypadku?
Dodatkowe badanie techniczne po wypadku jest konieczne w sytuacji, kiedy konstrukcja nośna samochodu zostanie naruszona w trakcie wystąpienia takiego zdarzenia, lub jeden z ważnych elementów podzespołów zostanie naruszony w taki sposób, że będzie bezpośrednio stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jak to jednak wygląda w praktyce?
Otóż o tym, czy pojazd będzie musiał przejść dodatkowe badanie techniczne związane ze stanem po wypadku, zdecyduje policja, która zjawi się w miejscu zdarzenia. W sytuacji, kiedy pojazd nie nadaje się, lub stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego, funkcjonariusze drogówki mogą podjąć decyzję o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu. Co ciekawe, o wykonaniu badania technicznego powypadkowego może także zdecydować ubezpieczyciel. Takie działanie może nastąpić w sytuacji, kiedy koszty naprawy uszkodzonego pojazdu przekraczają 2 tysiące złotych.
Dlaczego powypadkowe badanie techniczne pojazdu jest tak ważne?
Istnieją co najmniej dwie podstawowe przesłanki bezpośrednio związane z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego pojazdu po wypadku.
Pierwszą z nich jest oczywiście kwestia bezpieczeństwa. Po wypadku mogą pojawić się ukryte uszkodzenia, które mogą zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów. Badanie techniczne pozwala na wykrycie takich problemów.
Drugą ważną przesłanka do wykonania badania technicznego samochodu jest wspomniana już kwestia ubezpieczenia. Jego rezultat końcowy będzie istotny przy rozpatrywaniu roszczeń ubezpieczeniowych i co ciekawe, może również pomóc w ustaleniu odpowiedzialności za wypadek.
Pamiętać należy również o tym, że badanie techniczne po wypadku nie zwalnia nas z konieczności przeprowadzenia okresowego przeglądu. W skład badania powypadkowego zalicza się zakres badania okresowego, stąd też diagnosta może (ale nie musi) przedłużyć ważność okresowego badania technicznego.
Jak załatwić wszelkie formalności związane z dodatkowym badaniem technicznym po wypadku?
Chcąc jak najszybciej załatwić wszystkie formalności związane z przeprowadzeniem powypadkowego badania technicznego, należy niezwłocznie udać się do sprawdzonej Stacji Kontroli Pojazdu. Aby jednak badanie przebiegło pomyślnie, należy wcześniej naprawić wszelkie powstałe usterki. Warto zatem znaleźć Stację Kontroli Pojazdów, która poza badaniami technicznymi oferuje także usługę mechaniki pojazdowej.