Jak przygotować samochód na wiosnę

Coraz dłuższe i coraz cieplejsze dni zwiastują nieuchronnie koniec zimy. W końcu będziemy mogli pożegnać niskie temperatury i śnieg. Dla naszych aut, okres zimowy jest bardzo ciężki. Śnieg, sól, błoto i wilgoć działają destrukcyjnie na nasze pojazdy. Gdy zima się kończy, warto zabrać auto na kurację odmładzającą, która zmyje z niego pozostałości zimy. Wiosną warto także zadbać o podstawowe czynności serwisowe, dzięki którym nasz samochód będzie bezpieczny i gotowy na kolejne lato.

Pierwszy krok – dokładne mycie karoserii

Pierwszym krokiem, jaki możemy sami wykonać, jest dokładne mycie samochodu. Skrupulatne, dokładne umycie naszego samochodu powinno być wstępem do konserwacji naszego pojazdu. Samo mycie powinno obejmować dokładne umycie karoserii zewnętrznej, wszelkich wnęk (takich jak nadkola czy progi) oraz podwozia. Dokładne mycie pozwoli na pozbycie się brudu, który może zawierać niszczącą sól drogową. Dokładne umycie samochodu przedłuży żywotność elementów metalowych oraz ograniczy możliwość pojawienia się korozji. 

Oczyszczanie wnętrza

Oprócz umycia auta z zewnątrz, warto także zadbać o kabinę. Wysprzątanie kabiny z niepotrzebnych rzeczy i dokładne odkurzenie kokpitu powinny być pierwszymi krokami do posiadania zadbanego wnętrza. Następnym krokiem powinno być umycie szyby płynem do szyb, dzięki czemu będą one mniej parować w przyszłości. Impregnacja tapicerki także powinna się odbywać po zimie – użycie odpowiednich substancji w tym celu powinno pomóc zakonserwować tapicerkę. Ostatnią czynnością konserwacyjną, jaką warto wykonać jest przetarcie wszystkich uszczelek gumowych za pomocą smarów silikonowych lub wazeliny technicznej. Czynność tą należy powtarzać regularnie, przez co uszczelki zachowają swoją maksymalną szczelność, oraz nie będą parciały. 

Zadbajmy o bezpieczeństwo – przegląd samochodu

Zima jest trudnym okresem nie tylko ze względu na sól drogową i niską temperaturę. W tym okresie roku, nasze nawyki i styl jazdy się zmienia. Dostosowujemy się do warunków poprzez częstsze hamowanie. Po okresie zimowym, warto udać się do serwisu mechanicznego, gdzie profesjonaliści ocenią stan klocków i tarcz hamulcowych. Warto także udać się na stację kontroli pojazdów, gdzie diagnosta sprawdzi stan hamulców i ich zdolność do wyhamowania pojazdu. Podczas badania technicznego warto także sprawdzić stan amortyzatorów i sprężyn. Oprócz tego, warto rzucić okiem na wszelkie elementy metalowo gumowe, takie jak tuleje, końcówki drążków kierowniczych, końcówki wahacza czy łączniki stabilizatora. Rozlane amortyzatory czy pęknięte sprężyny wydanie odpowiadają za nasze bezpieczeństwo, dlatego warto w porę je wymienić. Przegląd samochodu nie jest drogi, a zapewni nam wszelkie informacje niezbędne do prawidłowego zadbania o swoje bezpieczeństwo.

Wymiana opon – stały punkt programu

Opony zimowe latem to fatalny pomysł. Mieszanka gumy, z której są zrobione opony zimowe źle znosi temperatury powyżej 7 stopni Celsjusza. Jeżeli średnia temperatura dobowa przekracza te 7 stopni to znak, że najwyższa pora na wymianę opon. Opony letnie zapewnią nam dużo lepszą przyczepność na suchym, jak i mokrym, asfalcie. Ponadto opony sezonowe letnie obniżają spalanie samochodu – mają mniejsze opory toczenia. Wiosną warto wymienić opony także ze względów bezpieczeństwa. Rozgrzane opony zimowe wydłużają drogę hamowania, podczas gdy opony letnie skracają ją do minimum. Jeżeli mamy dwa zestawy kół i samodzielnie je wymieniamy, warto zwrócić uwagę na ciśnienie w kołach. Odpowiednie ciśnienie odpowiada za komfort i bezpieczeństwo. Informacje o tym, jakie powinno być ciśnienie w kołach można znaleźć w książeczce serwisowej pojazdu lub w instrukcji obsługi. Nowsze auta mają także naklejkę na wewnętrznej części drzwi, gdzie takie informacje są umieszczone. 

Serwis klimatyzacji – po zimie koniecznie!

Zima sprawia, że wiele osób nie korzysta z klimatyzacji, co jest błędem. Na układ klimatyzacji działa dużo wilgoci, a warunki jakie panują w nawiewach są idealne do rozwoju pleśni. Dlatego po każdej zimie, warto zrobić serwis klimatyzacji razem z odgrzybianiem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że powietrze którym oddychamy w samochodzie jest czyste i zdrowe. 

Inne czynności, jakie warto wykonać wiosną

Wiosną powinniśmy sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Powinniśmy sprawdzić stan i ilość:

  • oleju silnikowego,
  • płynu chłodniczego,
  • płynu hamulcowego,
  • oleju wspomagania,
  • płynu do spryskiwaczy;

Za odpowiednią ilość uważa się stan pomiędzy poziomem minimum a maksimum, który jest umieszczony na obudowie zbiornika wyrównawczego ( na bagnecie w przypadku oleju). W razie wyraźnego ubytku, warto dolać odpowiednią ilość płynu. W tym miejscu warto nadmienić, że żaden z tych płynów (nie licząc płynu do spryskiwaczy) nie powinien samoistnie zejść poniżej poziomu minimum. Wystąpienie takiej sytuacji oznacza nieszczelność. 

Oprócz zadbania o płyny, warto także sprawdzić stan oświetlenia naszego pojazdu oraz wymienić wycieraczki na nowe. Wykonanie powyższych czynności powinno skutkować posiadaniem przygotowanego, czystego i bezpiecznego samochodu. Szerokiej drogi!