Co warto wiedzieć o naprawie mostów napędowych?
Most napędowy to konstrukcja używana zazwyczaj w pojazdach z napędem na tylne koła. Bywa on również kluczowy w samochodach posiadających napęd na cztery koła.
Odgrywa on istotną rolę, która polega na przenoszeniu momentu obrotowego do kół. Mosty napędowe narażone są na destrukcyjną działalność warunków zewnętrznych oraz ciągłą eksploatację. Mimo, iż są one z reguły solidne i wytrzymałe to po dłuższym czasie ulegają zużyciu. To wymusza na nas konieczność poddania tego elementu regeneracji. W przypadku naprawy tej części warto udać się do doświadczonego warsztatu samochodowego.
Jak wygląda budowa mostu napędowego?
Most napędowy stanowi pewnego rodzaju konstrukcję. Nie jest on jednym elementem, a składa się z kliku części. Jego zadanie polega na przekazaniu napędu z wału do kół jezdnych. Przenosi on również siły pionowe związane z masą pojazdu i ładunku, a także siły wzdłużne, boczne oraz momenty skręcające.
Most napędowy zbudowany jest z mechanizmu różnicowego, przekładni głównej, pochwy reakcyjnej, półosi napędowych oraz elementów łączących.
Standardowe mosty napędowe zastosowanie znajdują w samochodach ciężarowych, autobusach, a także pojazdach dostawczych. Poza tym zdarzają się również w samochodach z napędem na tylną oś.
Pochwa stanowi kręgosłup całej konstrukcji. Umiejscowione bowiem jest w niej wiele mechanizmów. Ważne jest, aby posiadała ona wysoką wytrzymałość oraz była jak najlżejsza. Zazwyczaj wykonane są one z żeliwa szarego. Element ten wytwarza się za pomocą odlewania. Ta metoda zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość
Konstrukcje mostów są idealnie dopasowane do danego samochodu. Ponadto projektowane są tak, aby w jak największym stopniu zredukować środek ciężkości samochodu.
Jakie są objawy oraz przykłady awarii mostu napędowego?
Mosty napędowe są konstrukcją, która podlega dużym obciążeniom. Powodem są trudne warunku oraz duża masa pojazdów, ponieważ najczęściej mosty wykorzystywane są w pojazdach ciężarowych, dostawczych oraz autobusach, Jego budowa zapewnia długą żywotność, jednak po przejechaniu pewnej ilości kilometrów może dochodzić do pojawiania się pierwszych problemów. Powodem często nie jest sam most tylko poszczególne elementy składowe.
Często występującą awarią jest nieszczelność układu. Wynika ona z reguły z zużycia uszczelek. Objawia się ona wyciekaniem oleju w pobliżu mostu. Poza tym odnotować można wzmożoną głośność pracy mostu, a także stukanie oraz niekiedy szumienie. Ważne jest, aby w sytuacji pojawienia się niepokojących objawów jak najszybciej reagować i skontaktować się z warsztatem samochodowym zajmującym się naprawą mostów napędowych.
Oprócz nieszczelności układu może dojść również do niewłaściwego przekazywania momentu obrotowego na koła. Zazwyczaj takiej sytuacji towarzyszą wibracje w okolicach mostu oraz spadek mocy pojazdu, a co za tym idzie kłopoty z rozpędzaniem pojazdu.
Każdy kierowca powinien regularnie kontrolować stan mostu napędowego oraz pojazdu, ponieważ z biegiem czasu zwiększają się luzy oraz maleją naprężenia w łożyskach.
Co więcej należy pamiętać o terminowej wymianie oleju w moście.
Z czym wiąże się naprawa mostu napędowego?
Regeneracja mostu napędowego to szereg czynności, które poprawiają kondycję tego elementu. Poza tym proces ten pozwala zwalczyć wiele usterek. Dzięki przeprowadzonej regeneracji będziemy mogli cieszyć się wysokim komfortem jazdy, a co najważniejsze nie musimy obawiać się o nasze bezpieczeństwo, które jest priorytetowe podczas poruszania się samochodem. W przypadku naprawy tego elementu szczególnie istotny jest wybór odpowiedniego warsztatu samochodowego, którego pracownicy będą posiadali fachową wiedzę oraz doświadczenie. Regeneracja mostu napędowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a sam przebieg jest dość skomplikowany.
Pierwszym etapem naprawy mostu napędowego jest prawidłowa diagnoza wszelkich usterek. W tym kroku mechanicy wykonują dokładne oględziny, sprawdzają poziom oleju, stan gumowych uszczelek oraz podejmują stosowne decyzje związane z dalszym postępowaniem.
Następnie przeprowadzane są takie czynności jak wymiana oleju w moście napędowym oraz naprawa uszkodzonych elementów.
Mechanicy podejmują, także działania mające na celu dokładną regulację przekładni i półoś. Poza tym poprawiają napięcie łożysk oraz ustawiają poszczególne części w właściwej pozycji.
Regeneracja mostu napędowego jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej kosztownym, niż kupno nowego. Oprócz tego proces ten umożliwia wieloletnie korzystanie z pojazdu bez obawy o awarie mostu.