Podstawy tuningu mechanicznego samochodu
Jazda autem powinna sprawiać nam przyjemność. Dlatego, jeśli zauważymy, że naszej “maszynie” brakuje mocy i nie prowadzi się jej tak, jak byśmy tego chcieli, to mamy dwie możliwości do wyboru — wymiana auta na nowe, lub tuning mechaniczny. Co wybrać? Oczywiście na wymianę auta zawsze przyjdzie czas, dlatego warto zaryzykować i zdecydować się na drugą opcję, czyli tuning mechaniczny samochodu, który zdecydowanie poprawi jego osiągi i zwiększy komfort jazdy.
W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej takiemu działaniu. Odpowiemy na pytanie, czym jest tuning mechaniczny oraz jakie działania możemy podjąć w jego zakresie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tematem.
Czym jest tuning mechaniczny samochodu?
Tuning samochodu jest powszechnie znany, jednak nie od strony mechanicznej, a wizualnej. Wielu kierowców decyduje się na poprawę, lub całkowitą zmianę wyglądu swojego pojazdu nie tylko w celu podniesienia jego walorów estetycznych, ale bardzo często również odzwierciedlenia własnego gustu, czy wyróżnienia się na tle innych samochodów.
Dziś jednak nie będziemy zajmować się zewnętrznym tuningiem samochodu, a poznamy podstawy tuningu mechanicznego, który poniekąd stoi na przeciwnym biegunie, bowiem jego celem nie jest podniesienie walorów estetycznych pojazdu, a jego osiągów.
[Sprawdź też: Stacja Kontroli Pojazdów w Poznaniu]
Tuning mechaniczny samochodu jest pojęciem dość obszernym obejmującym procesy modyfikacji różnych podzespołów, w tym elementów mechanicznych oraz elektrycznych. Jak już wspomnieliśmy, jego celem jest poprawa osiągów auta oraz jego wydajności. Może on obejmować chip tuning, czyli elektroniczne zwiększenie mocy silnika, ale także zmiany w zawieszeniu auta, czy jeszcze inne modyfikacje, jak np. montaż turbosprężarki.
Tuning mechaniczny — jakie elementy mogą zostać nim objęte?
Przykładowe podzespoły, które mogą zostać objęte mechanicznym tuningiem i działania, które możemy wdrożyć to:
- Silnik — tuning silnika może obejmować zmiany w układzie zasilania, układzie dolotowym, układzie wylotowym (układzie wydechowym), układzie dolotowym powietrza, zmiany w układzie sterowania silnikiem, a także zwiększenie pojemności skokowej silnika. Celem jest zwiększenie mocy i momentu obrotowego.
- Układ wydechowy — montaż bardziej swobodnego układu wydechowego może poprawić przepływ spalin, co może przyczynić się do zwiększenia mocy silnika oraz lepszego dźwięku wydechu.
- Układ napędowy — modyfikacje w układzie napędowym, takie jak zmiana przekładni, sprzęgła czy skrzyni biegów, mogą wpłynąć na przyspieszenie i osiągi pojazdu.
- Zawieszenie — tuning zawieszenia ma na celu poprawienie stabilności, przyczepności i zachowania samochodu w zakrętach. To szczególnie ważne przy zwiększaniu mocy, ponieważ pozwala lepiej wykorzystać potencjał pojazdu.
- Hamulce — naprawa układu hamulcowego, lub jego poprawa jest istotna, gdyż zwiększenie mocy silnika może wymagać lepszych osiągów hamowania.
- Układ chłodzenia — w przypadku zwiększonej mocy silnika może być konieczne zainwestowanie w bardziej wydajny układ chłodzenia, aby uniknąć przegrzewania silnika.
Układ paliwowy — tuning układu paliwowego może obejmować zwiększenie ciśnienia wtrysku, ulepszony filtr paliwa czy bardziej zaawansowane wtryskiwacze, co wpłynie na wydajność silnika.