Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach, w tym pojazd ciężarowy, musi przejść okresowe badania stanu technicznego. Zgłoszenie pojazdu na badanie jest obowiązkiem właściciela. Poruszanie się pojazdem bez aktualnego przeglądu może się wiązać z wysokim mandatem, dlatego warto pilnować, kiedy należy odbyć przegląd. W Auto Napierała Poznań wyjaśniamy krok po kroku jak wygląda przegląd samochodu ciężarowego na podstawie naszej Podstawowej i Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Poznaniu.
Jakie samochody uznawane są za dostawcze?
Samochody ciężarowe o docelowej masie całkowitej poniżej 3,5 tony to tak zwane dostawczaki. Stanowią one spory odsetek wszystkich pojazdów, które przemieszczają się po polskich drogach. Jako że są to pojazdy pracujące, muszą być w pełni sprawne i zadbane przez właścicieli, tylko dzięki temu te pojazdy są bezpieczne dla kierowcy i innych użytkowników drogi.
Kiedy wykonać przegląd dostawczaka?
Obowiązujące prawo mówi, że przegląd fabrycznie nowego pojazdu, ciężarówki poniżej 3,5t, powinien odbyć się przed granicą 3 lat od dnia pierwszej rejestracji pojazdu – kraj rejestracji nie ma znaczenia. Dlatego kupując auto fabrycznie nowe, przez pierwsze 3 lata nie musimy się martwić. Przegląd wykonany po okresie 3 lat jest ważny przez okres 2 lat, jednak nie dłużej niż 5 lat od pierwszej rejestracji. Każdy kolejny przegląd musi być dokonywany co roku. Gdy nasz dostawczak posiada instalację gazową, przegląd należy wykonywać co roku, niezależnie od tego czy pojazd jest fabrycznie nowy czy też używany.
Jak wygląda badanie techniczne ciężarówki?
Aby przeprowadzić przegląd samochodu dostawczego poniżej 3,5 t wystarczy udać się do Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów. Badanie stanu technicznego pojazdu ciężarowego powyżej 3,5 t wymaga już wizyty w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Przegląd dostawczaka trwa około 20 minut. Sam przegląd zaczyna się od sprawdzenia poprawności zamontowania tablic rejestracyjnych. Następnie diagnosta przechodzi do odczytania numeru VIN, oraz porównania go z numerem obecnym w dowodzie rejestracyjnym i systemem CEPiK. Dalej, fachowiec sprawdza sprawność układu hamulcowego, kierowniczego i wydechowego. Ponadto, diagnozie podlegają elementy nośne samochodu dostawczego oraz zawieszenie. Sprawdzana jest także obecność ewentualnych wycieków. Pod koniec, diagnosta sprawdza stan ogumienia pojazdu, zwracając szczególną uwagę na głębokość i stan bieżnika.
Co w sytuacji, gdy auto dostawcze nie przejdzie badania?
Zdarza się, że samochód ciężarowy nie przejdzie przeglądu rejestracyjnego. Co wtedy zrobić? Po pierwsze, nie panikować. Sytuacje tego typu zdarzają się dosyć rzadko, tym bardziej, że drobne usterki nie przekreślają pozytywnego przejścia testu. W sytuacji gdy diagnosta znajdzie drobne usterki, które nie zagrażają bezpieczeństwu, przegląd może zostać podbity. Właściciel jednak musi się zobligować do naprawienia usterek. Jeżeli podczas badania diagnosta znajdzie poważne usterki, właściciel ma 14 dni na wykonanie badania poprawkowego. W tym czasie należy naprawić wszelkie usterki.
Badanie poprawkowe samochodu cięzarowego kosztuje 20 złotych od każdej usterki, która została odnotowana w zaświadczeniu (plus opłata ewidencyjna 1 zł). W sytuacji, gdy nie zdążymy naprawić pojazdu w ciągu 14 dni, auto będzie musiało przejść pełnoprawny przegląd. Jeżeli auto posiada usterki istotne, tj. takie które zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu do czasu naprawienia usterek. Po naprawie usterek istotnych można dopiero odzyskać dowód.
Ile kosztuje przegląd samochodu ciężarowego?
Przegląd pojazdu ciężarowego o d.m.c do 3,5 tony kosztuje 98 złotych. Jest to cena urzędowa która od lat nie uległa zmianie. Jeżeli samochód posiada instalację gazową, koszt przeglądu wzrasta o 63 złote. Dodatkowo, zawsze trzeba wnieść opłatę CEPiK, w wysokości 1 złoty.